Marta w ZawieprzycachDodano: 14 lipca 2015

 001

W czasie VIII Majówki Historycznej „Miodosytnia Króla Jana”  jednej z największych imprez plenerowych o tematyce historycznej na Lubelszczyźnie nasza koleżanka Marta Krawczyk zaprezentowała swoje zdjęcia w zamkowych lochach. Na zaproszenie  Chorągwi Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego herbu Suche Komnaty zjeżdżają tam grupy  rekonstrukcyjne i bractwa rycerskie z  pokazami walk, rzemiosła i tańców. Uczestniczą również w inscenizacji XVII-wiecznej bitwy. Marta  pokazała zdjęcia z ubiegłorocznej majówki. Poniżej opis imprezy i kilka ujęć  z wystawy i wydarzeń na zamkowym wzgórzu w 2015 roku. 

 

Co roku w maju na zamkowe wzgórze w Zawieprzycach zjeżdżają bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z całej Polski, by razem z Chorągwią Zamku w Zawieprzycach zaprezentować pokazy walk, rzemiosła, tańców oraz rekonstrukcję bitwy z okresu XVII w. Historyczna Majówka w Zawieprzycach to jedna z największych imprez plenerowych o tematyce historycznej na Lubelszczyźnie.

 

Dzieci z okolicznych szkół nie mają problemu z nauką historii. To wszystko dzięki pasjonatom historii zrzeszonym m.in. w Stowarzyszeniu Chorągiew Zamku w Zawieprzycach Atanazego Miączyńskiego Herbu Suchekomnaty. To organizacja pozarządowa działająca na terenie gminy Spiczyn. Stowarzyszenie łączy miłośników historii i wiedzy o regionie, a także społeczników i entuzjastów aktywnego życia.

 

Większość podejmowanych przedsięwzięć wynika z celów edukacyjnych i promocyjnych, które koncentrują się na historii XVII wieku i kulturze najbliższej okolicy. Członkowie Chorągwi biorą udział w wielu imprezach regionalnych, ogólnopolskich i europejskich stanowiąc barwną wizytówkę Zawieprzyc i niezwykłą atrakcję obyczajową dla widzów. To dzięki nim ożywają ruiny pałacu w Zawieprzycach, gdzie podczas historycznej majówki można przenieść się w czasy króla Jana Sobieskiego.

 

Para królewska przechadzająca się wśród gości, damy dworu, kawalerowie, rycerze, husaria i rzemieślnicy z XVII wieku pokazują jak wyglądało niegdyś życie.

 

– To znakomita lekcja historii nie tylko dla dzieci. Również my dorośli możemy odświeżyć sobie wiedzę i nauczyć się czegoś nowego. Do tej pory XVII wiek kojarzył mi się tylko z wojnami jakie wówczas targały Rzeczpospolitą. Jakoś nie zwracałem nigdy uwagi na życie codzienne tamtejszych ludzi. Tymczasem w Zawieprzycach mogę go niemal dotknąć. Od ubiegłego roku, kiedy to byliśmy z rodziną pierwszy raz na majówce historycznej, oceny z historii moich dzieci znacznie się poprawiły. Okazało się, że historia może być pasjonująca i że wokół nas są niesamowicie ciekawe miejsca – mówi Zbigniew Rakowski uczestnik majówki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA0013 0012 005 0011008

<< Powrót do listy