Zapomniane skarby przyrodyDodano: 4 grudnia 2016

Okładka 22Dzięki dofinansowaniu z budżetu województwa podkarpackiego powstał e-book pod tytułem „Zapomniane skarby przyrody”. Stworzyli go Maja i Krzysztof Celuchowie.

 

Jest to bogato ilustrowana zdjęciami książka opisująca wykorzystanie dziko rosnących roślin przez żyjący w Puszczy Sandomierskiej i na jej obrzeżach lud Lasowiaków. Tekst ma formę gawędy i powstał na podstawie wywiadów z mieszkańcami lasowiackich gmin i bogatej literatury tematu, której spis można znaleźć w książce.

 

Książkę można otrzymać od nas w postaci elektronicznej. Proszę pisać w tej sprawie na kontakt@animus-photo.com

 

Poniżej zamieszczamy słowo od autorów i kilka stron książki na zachętę.

 

 Od autorów:

 

Szanowni Państwo.

 

Pragniemy podzielić się z państwem nowo opracowanym albumem dotyczącym niematerialnych zabytków naszego regionu. Jest to opracowanie, które powstało w ramach projektu „Dziedzictwo niematerialne”, zadania zleconego Stalowowolskiemu Stowarzyszeniu Fotograficznemu Animus przez Zarząd Województwa Podkarpackiego.

 

Przemierzyliśmy z piórem, aparatem fotograficznym i dyktafonem wcale mało kilometrów puszczańskich dróg, by dotrzeć do najdalszych nawet zakątków Puszczy Sandomierskiej, a ściślej do tego, co z niej pozostało. Zaczepialiśmy przechodniów, odwiedzali leśne zagrody w wielu wsiach, by zadawać pytania o to, co dawno minione, a związane z Puszczą i jej ludem-Lasowiakami. Pytaliśmy o drzewa, krzewy, zioła. Co z nich robiono, do czego służyły, a co tego pozostało do dziś. Notowaliśmy odpowiedzi, by później skrupulatnie zestawić wszystko w jeden, możliwie jasny obraz dzisiejszej rzeczywistości Lasowiaków.

 

Wnioski, które wysnuliśmy, oczywiście z pomocą literatury tematu, nie napawają nas optymizmem, co do przyszłości prastarej wiedzy i umiejętności życia w Puszczy i z Puszczą. Ta wiedza umiera. Agonia zaczęła się nie tak dawno. 40- 50 lat temu? Niestety szybko przebiegając, chyba już dotarła do kresu. Kultura Lasowiaków, jeśli jeszcze istnieje, widoczna jest już tylko w teatralnych, bywa że i błędnych, przedstawieniach zespołów ludowych, które często świadomie upiększają swoją „ludowość”. Wiedza o lesie, ziołach, o pożytkach dawniej z nich płynących prawie umarła. Piękne, oszczędne w formie i idealnie sprawne w użyciu drewniane narzędzia i sprzęty zastąpiła lasowiacka wieś tandetnym plastikiem, polewaną blachą, aluminium. Genialne w swej prostocie maszyny rolnicze trafiły, jeśli drewniane, do pieca, jeśli kowalskiej roboty, na złom.

 

W niniejszym e-booku, oprócz ukazania stanu „na dziś”,  podjęliśmy próbę przypomnienia, może nawet będzie to początkiem, przywrócenia świadomości, tożsamości ludu, którego historia odchodzi w niebyt. Pomoże to w zachowaniu pamięci o mieszkańcach naszego regionu, może spowoduje większe zainteresowanie tymi stronami i chociaż w części pomoże uratować odchodzącą mądrość od zapomnienia.

 

To, co udało nam się stworzyć jest gawędą, opowiadaniem o dawnych puszczańskich umiejętnościach i wiedzy. W żadnym przypadku nie jest to podręcznik ziołolecznictwa, a o szkodliwości amatorskiego używania ziół wielokrotnie, na stronach gawędy, przestrzegamy.

 

Maja i Krzysztof Celuchowie

 

Zapomniane skarby przyrody Zapomniane skarby przyrody 2 Zapomniane skarby przyrody 3 Zapomniane skarby przyrody 4 Zapomniane skarby przyrody 5 Zapomniane skarby przyrody 6 Zapomniane skarby przyrody 7

<< Powrót do listy